Julkaistu 
Sirpa Sutinen

Luhtiaitta sai elävän katon - Ensi kesänä katolla kasvaa mesimarjaa ja päivänkakkaraa TILAAJILLE

Kiihtelysvaara-Seuran kirkonkylän paraatipaikalle siirtämälle luhtiaitalle talkoiltiin turpeista viherkattoa viime viikonloppuna. Katolle aseteltiin kahteen kerrokseen kymmenen sentin turvekerrokset. Kuva: Sirpa Sutinen Kiihtelysvaara-Seuran kirkonkylän paraatipaikalle siirtämälle luhtiaitalle talkoiltiin turpeista viherkattoa viime viikonloppuna. Katolle aseteltiin kahteen kerrokseen kymmenen sentin turvekerrokset.

Kiihtelysvaarassa kotiseutumuseon kulmalla pysähtyi moni viime viikonvaihteessa seuraamaan, miten tehdään turvekattoa. Kiihtelysvaara-Seuran omistaman, kesän mittaan museon naapuriin Hietajärven rannalta siirretyn luhtiaitan katolle syntyi parin päivän aikana elävä katto.

Hae sivuilta